Vēlamies informēt, ka portāls Melinda.lv izmanto sīkdatnes. Sīkāk ar portāla privātuma politiku varat iepazīties šeit.
Raksti

Detalizēts uzacu hennas sastāva apskats un sastāvdaļu apraksts

Tik bieži redzu meistaru sludinājumus ar tekstu “strādāju ar ļoti kvalitatīviem materiāliem”. Bet ko tas nozīmē? Vai Jums kā klientam pietiek ar šādu teikumu vai tomēr arī sanāk papētīt, kur tirgū ierindojas šie “kvalitatīvie materiāli”?

Viss aizsākās, kad sāku pētīt skropstu pieaudzēšanas meistaru izmantotās skropstas un tajā brīdī sapratu, ka noteikti vēlos izglītot savus klientus un lasītājus kā lietas izskatās patiesībā. Tādēļ sāku izpēti arī par hennas krāsu sastāvu, jo tā ir tā lieta, par kuru katrs meistars dzejo kā nu māk. Henna veicina matiņu augšanu, tai ir ārstējoša iedarbība, neizraisa alerģiju, uzacis kļūst biezākas. Un kā lai klientam neizveidojas placebo efekts visu šo izlasot! Tikai nepārprotiet mani, es neesmu pret hennu, es esmu pret izskaistinātiem tekstiem, kuriem apakšā nav argumentu. Manās acīs henna ir dabiska krāsviela, kura ietonē arī ādu, panākot izteiksmīgāku efektu. Bet kā tās sastāvs ietekmē mūsu ādu un organismu, pētīšu tālāk.

Lielāko daļu hennas sastāvu aizņem Ajūrvēdiskie augie, kas Indijā plaši tiek izmantoti tradicionālajā medicīnā un ir pazīstami ar savām labajām īpašībām- veicina atjaunošanos, augšanu, tie ir antiseptiski. Bet sastāvos atrodami ir arī smagie metāli, kas uzkrājas organismā un vairs nav tik labvēlīgi mūsu ķermenim. Ne vienmēr naturāli kosmētikas produkti nozīmē, ka tās sastāvs ir labs un nekaitīgs. Arī naturālas sastāvdaļas var izraisīt alerģijas, būt kancerogēnas un uzkrāties organismā. Nereti naturālo kosmētisko līdzekļu sastāvos ir pat augstāka koncentrācija ar sastāvdaļām, kuras satur smagos metālus.

Smagie metāli ir sastopami dabā un visbiežāk sastopamie toksiskie smagie metāli ir alumīnijs, kadmijs, svins, dzīvsudrabs un arsēns. Smagos metālus var ieelpot, norīt un absorbēt caur ādu. Tie uzkrājas organismā, kas ilgtermiņā var radīt kaitējumu veselībai. Piemēram, svins, arsēns, dzīvsudrabs, alumīnijs, cinks, hroms un dzelzs, ir atrodami visdažādākajos personīgās higiēnas līdzekļos, tai skaitā arī dekoratīvajā kosmētikā. Daži metāli tiek apzināti pievienoti kā sastāvdaļas, bet citi ir piesārņotāji. Aplūkojot etiķeti, ne vienmēr būs iespēja uzzināt vai konkrētajā kosmētikas produktā ir smagie metāli, jo tos var saturēt arī kāda no sastāvdaļām, piemēram, kokvilnas sēklu eļļa, kuras ķīmiskais sastāvs savukārt nav jānorāda.

Kosmētikā sastopamie metāli var reaģēt tieši uz ādas vai absorbēties caur ādu asinīs, tie uzkrājas organismā un toksiski ietekmē dažādus orgānus. Galvenokārt var būt alerģiska reakcija, ko izraisa kosmētikā esošo metālu iedarbība. Tieši tādēļ uzacu hennas procedūru nebūtu vēlams atkārtot ātrāk kā pēc 3-4 nedēļām, lai neveidotos iespējamo kaitīgo vielu uzkrāšanās organismā. Tālāk sekos hennas sastāvu izpēte un salīdzinājums. Protams, labāks produkts būs tas, kurā būs vismazāk piesārņojošo elementu, kurus visbiežāk izmanto, lai samazinātu ražošanas pašizmaksas.

Apskatīju sekojošu zīmolu uzacu hennas sastāvus- Henna Spa, Elleebana, Brow Henna, D’ajour Henna, CC Brow Henna. Sastāvu salīdzinājumu var apskatīt tabulā. Tas, kas jāņem vērā, ka henna jeb Lavsonijas lapas kvalitāte ir atkarīga no ieguves vietām, ko zīmols norāda ļoti retos gadījumos un šī ir galvenā sastāvdaļa uzacu hennā, tādēļ tai izcelsmei būtu vērts pievērst uzmanību. Jo savukārt, ja šis augs audzis ir vidē, kura ir piesārņota tad attiecīgi arī viņā var slēpties dažādas kaitīgās vielas.

Uzacu hennu sastāvi

Henna Spa

Lawsonia Inermis leaf Extract (henna), Azadirachta Indica Bark/seed extract, Alma, Eclipta Oristrata Leaf Powder, Celulose gum, p-aminophenol, sodium sulfate, citric acid

Elleebana

CI 73000, Henna, Emblica Officinalis Fruit Powder, Tartaric Acid, Magnesium Carbonate, Acacia Concinna Fruit Powder, Arnica Montana Flower , P-Aminophenol, Para-pheylenediamine

D’ajour henna

Lawsonia Inermis, bhrinraj, emblica officinalis, brahmi, indigofera tinctoria, terminalia bellerica, bacopa monnieri, citric acid, e-phthalimido-peroxide caproic acid

CC brow henna

henna, sodium perborate, citric acid, magnesium carbonate, sodium sulphite, steatite, p-phenylenediamine

Brow Henna

lawsonia inermis I, Egyptian, lawsonia inermis I, African, lawsonia inermis I, Australian, lawsonia inermis I, Madagascar tree, Ingofera Tinctoria I, Iranian, Theobrama Cacao L., 2,4- diaminohenoxyethanol, Paraphenylenediamine

Par sastāvdaļām

Lawsonia Inermis leaf Extract jeb henna – sastāvdaļa, kas ir atrodama visās uzacu hennas sastāvos. Tas ir tropu vai subtropu reģionu augs, kas aug kā neliels krūms, un tā lapās veidojas krāsviela- lavsons. Lapas izkaltējot un ļoti smalki samaļot, iegūst pulverveida vielu. Šī pulvera izcelsmes valstis ir vairākas, kurās ir ļoti atšķirīgi klimatiskie apstākļi. Lavsonijas augs sastopams Indijā, Ziemeļāfrikā, Turcijā, Ķīnā un daudzās citās Vidējo Austrumu zemēs.

Nātrija sulfāts (Na2SO4) ir neorganisks sāls, kas dažkārt tiek izmantots kā viela, kas veicina žūšanas procesu. Šī viela atrodama Henna Spa un CC Brow Henna sastāvos.

Lielākā daļa uzacu henna satur ļoti nelielu daudzumu P-aminofenola, fenilēndiamīna vai diamino-fenoksietanola, kam ir svarīga ietekme matu krāsu sastāvos, palīdz krāsai veiksmīgi oksidēties. Šajā gadījumā šīs vielas satur Henna Spa, Brow Henna, CC Brow Henna. Elleebana satur pat divas šādas vielas. Savukārt D’ajour sastāvā nav šo vielu. Nereti šīs vielas var izraisīt alerģisku reakciju. Tās lietošanas mērķis ir dot hennai ātrāku apstrādes laiku, neitralizēt siltumu un radīt ilgstošu rezultātu. Bez šīm sastāvdaļām pakalpojums būtu pārāk ilgs un ne tik efektīvs.

Kā arī trijās no pētītajām hennām sastāvā ir citronskābe. Tā ir dabiska sastāvdaļa, kas ir izplatīta citrusaugļos. Citronskābe un tās diammonija, kālija un nātrija sāļi tiek izmantoti, lai palīdzētu saglabāt kosmētiku un personīgās higiēnas līdzekļus, kā arī, lai palīdzētu pielāgot skābes / bāzes līdzsvaru.

Henna Spa, Elleebana un D’ajour Henna sastāvos atrodama dabiska viela Emblica Officinalis Fruit Powder jeb Amla. Amla auglis ir bagāts ar C vitamīnu, olbaltumvielām un šķiedrām. Tas satur minerālus, piemēram, dzelzi, kalciju un fosforu, ne tikai A un B vitamīnus. C vitamīns palīdz dzelzs absorbcijai. Regulāra amla lietošana pastiprina matu folikulu veidošanos, stimulē matu augšanu.

Azadirachta Indica Bark/seed extract – Lapu koks, kas galvenokārt aug Indijā, pazīstams ar antiseptiskām īpašībām.

Eclipta Oristrata Leaf Powder – Ajūrvēdas augs, bieži izmantots kosmētikas, matu kopšanas līdzekļu sastāvos, kā arī tradicionālajā medicīnā.

Celulose gum – Celulozes gumija, kas nāk no tādu augu šūnu sienām kā koksnes celuloze un kokvilnas sēklas, izmanto, lai padarītu produktus biezus un krēmīgus.

Sodium sulfate – Nātrija sulfāts ir neorganisks sāls. Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļos nātrija sulfātu izmanto tīrīšanas līdzekļu, vannas ziepju un mazgāšanas līdzekļu un ādas kopšanas līdzekļu sagatavošanā. Nātrija sulfāts palielina gatavā produkta ūdens daļas biezumu.

CI 73000 – Zilas krāsas kosmētikas krāsviela, viena no sauļošanās krēmu sastāvdaļām.

Tartaric Acid – Vīnskābe ir balta kristāliska organiskā skābe. Vīnskābes sāļus sauc par Tartrātiem. Vīnskābe un tās sāļi tiek izmantoti kā pH regulētāji kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļos.

Magnesium Carbonate – Kalcija karbonāts, magnija karbonāts, kālija karbonāts un cinka karbonāts – visi ir ogļskābes sāļi. Visas šīs sastāvdaļas ir balti pulveri. Magnija karbonāts, saukts arī par magnezītu, ir galvenā krīta sastāvdaļa.

Acacia Concinna Fruit Powder – ir iegūts no dažādām akācijas sugām. Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļos akācijas izcelsmes sastāvdaļas tiek izmantotas ādas kopšanas, matu kopšanas, kosmētikas un vannas produktu veidošanā.

Arnica Montana Flower – Arnica Montana ziedu ekstrakts ir tumši brūns, dzidrs šķidrums, kas izgatavots no augu ziediem. Ziedu ekstrakts uzlabo sausas vai bojātas ādas izskatu, samazinot vaļējas brūces un atjaunojot elastību.

Sodium perborate – Nātrija perborāts parādās kā balti kristāli. Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļos nātrija perborāts tiek izmantots ķermeņa un roku produktu, matu krāsu un krāsu un matu balinātāju pagatavošanā. Nātrija perborāts atjauno matus vai palīdzot oksidējošai matu krāsošanai. Nātrija perborātu lieto arī lokāli, lai to izmantotu mutes dobuma aprūpē.

Steatite – Ziepakmens. Tas lielā mērā sastāv no minerāla talka, tādējādi bagāts ar magniju. Ziepakmens tiek plaši izmantots kosmētikas nozarē kā talks dažādos produktos.

Ingofera Tinctoria I, Iranian – Augs, ko izmanto kā dabīgo krāsvielu, pazīstama kā basma.

Theobrama Cacao L. – Theobroma Cacao (kakao) sēklu sviests aizsargā ādu no kaitīgās vides ietekmes. Kakao sēklu sviests arī palēnina ūdens zudumu no ādas, veidojot barjeru uz ādas virsmas. Nātrija kakao sviests tiek izmantots kā virsmaktīvās vielas tīrīšanas līdzeklis.

2,4- diaminohenoxyethanol – Sastāvdaļa, ko izmanto matu krāsās un dažkārt tiek izmantota kā henna aizstājējs.

Bhrinraj – Augs, Bhringraj kalpo vairākiem veselības ieguvumiem, piemēram, vislabāk matu problēmām, kontrolē asinsspiedienu, ārstē ādas problēmas, mazina migrēnas sāpes, ārstē dzelti, ārstē acu slimības, ārstē čūlu.

Brahmi – Unikālākais un svarīgākais ieguvums no brahmi auga ir tās spēja uzlabot kognitīvās spējas, mazināt stresu, regulēt cukura līmeni asinīs un ārstēt elpošanas apstākļus. Tas arī palīdz uzlabot gremošanas procesu, aizsargā pret garīgo deģenerāciju, pastiprina imūnsistēmu un mazina iekaisumu.

Terminalia bellerica – Terminalia ir koks, ko izmanto sirds un asinsvadu slimību gadījumos.

Bacopa monnieri – Nootropais augs, ko tradicionālajā medicīnā izmanto ilgmūžības un izziņas uzlabošanai. Lietošana var mazināt trauksmi un uzlabot atmiņas veidošanos.

E-phthalimido-peroxide caproic acid – ierasti izmanto zobu balinošos līdzekļos.

Populāro uzacu hennas brendu sastāva tabula

Ko es ar to visu gribu pateikt?

Ja neesam droši par hennas sastāvdaļu izcelsmi, tad noteikti pieturamies pie tā, ka procedūru neveicam biežāk kā reizi 4 nedēļās, lai ļautu sastāvam kārtīgi izvadīties. Taču pētot pieejamos brendus, noteikti var vadīties pēc cenas, jo dārgāka henna, jo kvalitatīvāks tās sastāvs un jau biežāk būs norādīta arī Lavsonijas izcelsmes vieta.